X
a naszej stronie stosujemy pliki cookies oraz zbieramy dane określane jako dane osobowe. Więcej w Polityce Prywatności oraz RODO.

Bag-in-Box - worek w pudełku

Tagi: woreczki

Bag in BoxWorek w pudełku

Worek w pudełku to spolszczona nazwa angielskiego opakowania Bag-in-Box, które wymyślono aż 50 lat temu. Od kilku lat można zaobserwować jego częste zastosowanie, głównie w branży spożywczej. W naszym kraju worek w pudełku zaczyna dopiero wchodzić na rynek.

Z reguły napoje pakuje się w szklane bądź plastikowe butelki, albo aluminiowe puszki i kartony. Po otwarciu takiego opakowania do znajdującego się wewnątrz napoju przedostaje się powietrze, wypełniając puste miejsca po wypitym napoju. Konsument jest zmuszony jak najszybciej opróżnić opakowanie za nim powietrze doprowadzi do zepsucia płynu.

Opakowanie Bag-in-Box gwarantuje świeżość

Dzięki Bag-in-Box napój zachowa świeżość na długo. Umieszcza się go w środku lekkiego, wytrzymałego i elastycznego woreczka z substancji barierowej i wylewa przez otwór dozujący, który hamuje dostęp powietrza. Po każdej konsumpcji części napoju worek samoczynnie kurczy się.

Ta technologia opakowania pozwala skutecznie osłonić napój znajdujący się wewnątrz rozpoczętego opakowania, a co ważne gwarantuje świeżość, smak i  zapach na długo. Po każdym otwarciu i częściowej konsumpcji zawartości, worek funkcjonuje jako zamknięty, więc nawet szybko psujący się sok może zachować swoje walory na bardzo długo.

Jak to było z workiem w pudle?

Początkowo opakowania typu Bag-in-Box nie były przeznaczone do kontaktu z żywnością. Pierwsze takie opakowanie wymyślił w 1955 roku William R. Scholle na potrzeby transportu kwasu siarkowego, używanego w procesie wytwarzania ogniw elektrycznych. Wynaleziony worek w pudle szybko znalazł nabywców i po dziś dzień jest używany także do pakowania i przenoszenia substancji chemicznych. Popularność zdobywa również w przemyśle spożywczym jako opakowanie dla wyrobów w płynie. Różnego rodzaju wody, alkohole, syropy, keczupu i majonezy przenosi się i sprzedaje w opakowaniach typu worek w pudle.

Na rynek polski Bag-in-Box wszedł na początku lat 90. i pierwotnie używano go do pakowania wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Jednak to opakowanie nie było wówczas popularne. Z badań prowadzonych 10 lat temu tylko 1 respondent na 10 wiedział czym jest opakowanie worek w pudle. Obecnie stosuje się je w branży spożywczej, farmaceutycznej i chemii gospodarczej do opakowania wyrobów płynnych i półpłynnych o pojemności 2-1000 litrów.

Zalety Bag-in-Box

  • materiały do produkcji lekkich opakowań worek w pudle są bardzo tanie
  • niskie koszty utylizacji
  • opakowanie BiB jest ekologiczne, ponieważ nie posiada w swoim składzie żadnych środków toksycznych, dzięki czemu można go łatwo reprodukować
  • 80 % to tektura, a reszta tworzywo sztuczne
  • prostopadły kształt ułatwia transport, dopasowuje się do palet i kontenerów.


Budowa Bag-in-box

  • wewnętrzna: worek polietylenowy wielowarstwowy z zamknięciem
  • zewnętrzna: pudło z kartonu, beczka albo kontener
  • linia napełniająca: urządzenia aseptyczne albo standardowe.


Na zewnątrz Bag-in-box znajduje się pudełko z kartonu, które osłania woreczek z napojem przed zniszczeniem i światłem. Wyposażony jest w poręczny uchwyt do przenoszenia, a na jego powierzchni zamieszczone są ważne informacje na temat zawartości opakowania  i reklama produktu.

Worek w pudle to doskonałe połączenie dwóch materiałów opakowaniowych: kartonu i polietylenu. Worek foliowy na żywność przechodzi wciąż kolejne metamorfozy, stając się idealnym materiałem opakowaniowym, gwarantującym satysfakcję z klienta z zawsze świeżego produktu.

Dodaj komentarz

Monika
[ X ]

Zgłoś błąd

E-mail:
Opis błędu *